Obecní dům je jedna z nejvýznamnějších secesních staveb v Praze. Nachází se na náměstí Republiky, kousek od Prašné brány naproti divadla Hybernia. Slouží především reprezentačním účelům a kulturním akcím, převážně ke koncertům a výstavám.
Obecní dům stojí na místě královského sídla zvaného Králův dvůr. Tento komplex sloužil jako sídlo Václava IV./14. Století/, po něm zde sídlil jeho bratr Zikmund Lucemburský, Albrecht II.Habsburský, Jiří z Poděbrad a Vladislav Jagellonský. Zemřel zde Ladislav Pohrobek. Jeho pobyt zde připomíná bronzová deska. Obecní dům se nachází na počátku tzv. Královské cesty. Z Královského paláce vycházely korunovační průvody českých králů. V areálu byl postaven kostel sv. Vojtěcha, když byl využíván jako seminář. V letech 1902–1903 byly všechny budovy v areálu včetně kostela zbořeny. S výkopy základů se počalo 21. srpna 1905, dům byl slavnostně otevřen 16. prosince 1912.
Dne 6.1.1918 zde byla přijata tzv. Tříkrálová deklarace požadující vytvoření samostatného československého státu. Z balkonu před Primátorským sálem byla 28.10.1918 vyhlášena Československá republika. V listopadu 1989 zde proběhla první setkání dosavadní komunistické vlády s představiteli Občanského fóra v čele s Václavem Havlem. Dům prošel rozsáhlou rekonstrukcí v letech 1994–1997.
Obecní dům byl vystavěn v letech 1905–1912 na základě vítězství v arichitektonické soutěži podle plánů architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky. Obecní dům koncipovali podle zadání magistrátu jako polyfunkční objekt, sdružující reprezentační, výstavní, koncertní, restaurační a obchodní prostory. Na výzdobě se podíleli nejvýznamnější čeští malíři a sochaři počátku 20. Století, například Mikoláš Aleš, Max Švabinský, František Ženíšek, Josef Václav Myslbek a Alfons Mucha. Průčelí dominuje půlkruhová mozaika sestavená podle kresby Karla Špillara..
V přízemí a v suterénu je několik restaurací a kaváren. Poblíž hlavního vchodu je v provozu informační středisko.
V objektu je zhruba 1240 místností, z nichž největší je Smetanova síň. Architektem Smetanovy síně je Antonín Balšánek, nástropní malby provedl František Ženíšek a štukovou výzdobu Karel Novák. Součástí původního vybavení jsou zrcadla, barevné vitráže ve stropě a secesní textilie. Varhany zdobí medailon Bedřicha Smetany od F. Hergesela, mají 4 manuály a 89 rejstříků. Smetanova síň je pravidelným místem nejvýznamnějších koncertů Pražského jara již od jeho počátku v roce 1946. Kapacita je 1259 míst..
Přijměte pozvání na náš jedinečný koncert, který pořádáme právě ve Smetanově síni Obecního domu.
V současné době neuvádíme žádná představení na tomto místě.